Top » Catalog » NMIMS » 2016-September »

Rs.500.00

Cost and Management Accounting-NMIMS Solved Assignments-Sep16

Cost and Management Accounting-NMIMS Solved Assignments-Sep16

Q1. From the following data, which product would you recommend to be manufactured in a factory, time being the key factor?

 

Q2. Atul has joined XYZ Ltd as management consultant. He is given the responsibility of providing accounting information to the management through his presentation next week. Help him with the different tools and techniques he needs to focus. (10 marks)

 

Q3. To manufacture one unit of product, the requirement is 2 Kgs of material @ Rs.4 per Kg. Actual output is 300 units. Actual quantity of materials used is 700 kgs @Rs.3.25. Calculate and interpret the result:

a) Material cost variance (5 marks)

b) Material price variance (5 marks)

Buy this assignment solution from distpub

Quick Find
 
Use keywords to find the product you are looking for.
Advanced Search
0 items
Share Product

osCommerce Online Merchant Copyright © 2010 osCommerce
osCommerce provides no warranty and is redistributable under the GNU General Public License
Note: We provide all Solutions and Contents for Reference/Study purpose only.